Víte, že..?
Dospělý jedinec čmeláka může dosáhnout délky až 2,5 centimetru. V přírodě existuje kolem 300 druhů čmeláků. Do Austrálie a na Nový Zéland byli čmeláci zavlečeni relativně nedávno. Nejbližšími příbuznými čmeláků jsou včely.
Vlna pokrývající tělo čmeláků má za úkol udržovat hmyz v teple a snižovat tepelné ztráty na polovinu. První čmeláci se na Zemi objevili před asi 30 miliony let. Samice čmeláků jsou obvykle větší než samci. Teplota těla čmeláků může dosahovat až 40 stupňů.
Čmeláci se dokáží rychle zahřát stažením prsních svalů, ale tuto schopnost mají pouze během letu. Žijí ve velkých rodinách, které mohou čítat až 200-300 jedinců. Mezi pracujícími členy čmeláčí kolonie je trubač, který každé ráno vzlétne z hnízda jako první a probouzí ostatní specifickým bzukotem.
Čmeláčí rodinka má životnost jednoho léta. Na podzim většina hmyzu zahyne, s výjimkou párů oplodněných mladých královen, které přežijí zimu a v dubnu zakládají nové hnízdo a rodinu. Čmeláci mají jed, ale na rozdíl od včel nezanechávají žihadlo jako oběť.
Existuje odvětví zvané chov čmeláků, zaměřené na opylování plodin za účelem zvýšení výnosu. Čmeláci se stali oblíbenými opylovači díky své nízké agresivitě. Čmeláci kukaččí, což znamená, že se liší od svých příbuzných parazitickým způsobem života. Své larvy umisťují do úlů jiných čmeláků a maskují se pomocí zbarvení.
Mylná představa, že čmelák létá v rozporu se zákony aerodynamiky, vznikla pravděpodobně na počátku 20. století při pokusu aplikovat výpočty vztlaku určené pro letadla na čmeláka. Fyzik Zheng Jane Wang z Cornell University v USA však dokázal, že let čmeláka neporušuje fyzikální zákony. Čmelák při letu může vyvinout rychlost až 18 km/h.
Čmeláčovo hnízdo je vědecky nazýváno „bombidárius“. V chladném počasí čmeláci spolu „bzučí“ v hnízdě, ve skutečnosti létají na místě, pracují se svaly, zahřívají se a zvyšují teplotu uvnitř na příjemných 30-35 °C. V horkých dnech můžete u vchodu do hnízda spatřit čmeláka, který mává křídly – provětrává hnízdo.
Zajímavosti o čmelácích
- Včely a čmeláci nemají sosák jako motýli, ale jazyk (s lidským jazykem však mají společné jen pramálo). Zatímco včela má jazyk dlouhý přibližně 0,5 cm, jazyk čmeláka zahradního měří až přes 2 cm, což odpovídá přibližně délce
Komentáře