Otevřeno 1.5.-1.10. dle návštěvních dnů ZDE
 

Čmelák zemní - Bombus terrestris.

Pořídili jsme si první hotový čmelín s hnízdem čmeláků s královnou, protože na zahradě máme borůvčí a plno stromů a květin. Čmeláci brzy jako první, již v únoru z čmelína vylétnou a opylují první květy.

Čmelák má delší sosáček, umí tedy opylovat i to kam včela nedosáhne. Žije v menších skupinách, ale vylétá brzy a opyluje velmi dobře.

Čmelín je důležité umístit do stínu, kde nejsou mravenci.

Vchod mají čmeláci s pootevřenou záklopkou, než se naučí ji otvírat samy. Pak je uzavřená před vetřelci.

Čmeláci intenzivně opylují od té doby, co vykvetou první sněženky.

V létě jsme měli krásné a sladké borůvky i maliny. Práce čmeláků je velmi důležitá a je úžasné pozorovat tyto plyšové medvídky v akci.

Nejvíce informací naleznete o čmelácích na tomto skvělém portále https://www.cmelaciplus.cz/#menu

Zakoupení čmeláků doporučuji přes tento eshop  https://www.prodejcmelaku.cz/

 

 

Víte, že..?

Dospělý jedinec čmeláka může dosáhnout délky až 2,5 centimetru. V přírodě existuje kolem 300 druhů čmeláků. Do Austrálie a na Nový Zéland byli čmeláci zavlečeni relativně nedávno. Nejbližšími příbuznými čmeláků jsou včely.

Vlna pokrývající tělo čmeláků má za úkol udržovat hmyz v teple a snižovat tepelné ztráty na polovinu. První čmeláci se na Zemi objevili před asi 30 miliony let. Samice čmeláků jsou obvykle větší než samci. Teplota těla čmeláků může dosahovat až 40 stupňů.

Čmeláci se dokáží rychle zahřát stažením prsních svalů, ale tuto schopnost mají pouze během letu. Žijí ve velkých rodinách, které mohou čítat až 200-300 jedinců. Mezi pracujícími členy čmeláčí kolonie je trubač, který každé ráno vzlétne z hnízda jako první a probouzí ostatní specifickým bzukotem.

Čmeláčí rodinka má životnost jednoho léta. Na podzim většina hmyzu zahyne, s výjimkou párů oplodněných mladých královen, které přežijí zimu a v dubnu zakládají nové hnízdo a rodinu. Čmeláci mají jed, ale na rozdíl od včel nezanechávají žihadlo jako oběť.

Existuje odvětví zvané chov čmeláků, zaměřené na opylování plodin za účelem zvýšení výnosu. Čmeláci se stali oblíbenými opylovači díky své nízké agresivitě. Čmeláci kukaččí, což znamená, že se liší od svých příbuzných parazitickým způsobem života. Své larvy umisťují do úlů jiných čmeláků a maskují se pomocí zbarvení.

Mylná představa, že čmelák létá v rozporu se zákony aerodynamiky, vznikla pravděpodobně na počátku 20. století při pokusu aplikovat výpočty vztlaku určené pro letadla na čmeláka. Fyzik Zheng Jane Wang z Cornell University v USA však dokázal, že let čmeláka neporušuje fyzikální zákony. Čmelák při letu může vyvinout rychlost až 18 km/h.

Čmeláčovo hnízdo je vědecky nazýváno „bombidárius“. V chladném počasí čmeláci spolu „bzučí“ v hnízdě, ve skutečnosti létají na místě, pracují se svaly, zahřívají se a zvyšují teplotu uvnitř na příjemných 30-35 °C. V horkých dnech můžete u vchodu do hnízda spatřit čmeláka, který mává křídly – provětrává hnízdo.

Zajímavosti o čmelácích

  • Včely a čmeláci nemají sosák jako motýli, ale jazyk (s lidským jazykem však mají společné jen pramálo). Zatímco včela má jazyk dlouhý přibližně 0,5 cm, jazyk čmeláka zahradního měří až přes 2 cm, což odpovídá přibližně délce

Příspěvek na zveřinec

zviřata

Děkujeme za jakýkoliv příspěvek, ale i za hezký vzkaz zde na webu. Našim zvířátkum poskytujeme přístřeší, stravu, péči, co nejvíce svobody a pohlazení. Naše Farma Kapsa je provozována díky darům dobrých lidí,  firem a různých akcí. Chcete nám pomoct také? Darujte čas, peníze, odborné znalosti či hmotné dary. Jednorázově nebo pravidelně.

qrcode