Otevřeno 1.5.-1.10. dle návštěvních dnů ZDE
 

 

Víte, že..?

Old Billy, narozený roku 1760 ve Velké Británii u chovatele Edwarda Robinsona, drží titul nejstaršího koně na světě s úctyhodným věkem 62 let. Tento hnědák s bílou lysinou trávil většinu svého života prací tažného koně.

V USA nedávno zemřel nejvyšší kůň na světě, Big Jake. Belgický valach ve věku dvaceti let měl úctyhodnou výšku přes 2,1 metru a stal se zároveň záznamem v Guinnessově knize rekordů.

Nejdražším závodním koněm byl irský teplokrevník Pegasus, prodán za neuvěřitelných 70 milionů dolarů, tedy přibližně 1,47 miliardy Kč. Tento úžasný holandský teplokrevník Totilas byl prodán za neuvěřitelných 11 miliónů eur (přes 279 mil. Kč).

Rekord v tahu drží peršeronský kůň, který utáhne až 1550 kg. Nejmenší žijící kůň je klisna Black Beauty, měří 47 cm a narodila se 6.6.1996.

V rychlostních rekordních událostech dosáhl nejvyšší rychlosti v závodě 69,62 km/h koně Big Racket v Mexiko City 5. února 1945 a Onion Roll v Thistledownu - Ohio 27. září 1993. Nejvyšší rychlost na vzdálenost 2414 m byla 60,86 km/h, dosáhl ji tříletý kůň Hawkster v Santa Anita Perku v Kalifornii. Jeho čas byl 2 min. 22,8 s, nesl váhu 54,9 kg.

Zajímavosti o koních:

  1. Koně dýchají obligatorně nosem, nikoli ústy jako lidé.
  2. Mohou spát ve stoje díky svému "pohybovému aparátu".
  3. Jsou schopni bleskově rychlých reakcí, když je to potřeba.
  4. Mají 10 různých svalů v uších, což jim umožňuje téměř 180° otáčení hlavou.
  5. Mají zorné pole téměř 360 stupňů, ale mají dvě slepá místa.
  6. Stáří koně lze odhadnout i podle stavu jejich zubů.
  7. Jsou vysoce inteligentní zvířata, která lze naučit mnoha úkolům a komunikaci s lidmi.
  8. Nejstarší předek koně žil před 55 miliony let.
  9. Mají pevnou pánev, ale jsou schopni určitého bočního pohyb.
  10. Jsou velmi společenská zvířata a tvoří silné sociální vztahy ve stádech.

stopy kůň

Příspěvek na zveřinec

zviřata

Děkujeme za jakýkoliv příspěvek, ale i za hezký vzkaz zde na webu. Našim zvířátkum poskytujeme přístřeší, stravu, péči, co nejvíce svobody a pohlazení. Naše Farma Kapsa je provozována díky darům dobrých lidí,  firem a různých akcí. Chcete nám pomoct také? Darujte čas, peníze, odborné znalosti či hmotné dary. Jednorázově nebo pravidelně.

qrcode