Otevřeno 1.5.-1.10. dle návštěvních dnů ZDE
 

 

Víte, že..?

Nejstarší kočka

Domácí kočky obvykle dosahují maximální délky života kolem 15 let. Nejstarší známá kočka byla Creme Puff, která žila v Texasu a dožila se úctyhodných 38 let a tří dní.

Kočky a předení

Předení u koček vzniká díky jemným vibracím slizničních řas v hrtanu, nacházejících se pod hlasivkami. Oproti velkým kočkovitým šelmám, jako jsou lvi a tygři, které předou pouze při výdechu, domácí kočky předou jak při výdechu, tak i při nádechu. Předení vyjadřuje spokojenost, ale také může signalizovat strach nebo nervozitu. Kromě emocionálního vyjádření má předení i terapeutické účinky, uvolňuje napětí, podporuje hojení ran a celkově uklidňuje kočku.

Kočky a citlivost na zemětřesení

Díky vysoké citlivosti na vibrace jsou kočky schopny cítit i přicházející zemětřesení. Jejich nervozita a ostražitost mohou naznačovat přibližující se nebezpečí asi 15 minut před jeho začátkem, ať už jde o bouři, vítr nebo právě zemětřesení.

Domestikace koček

Na rozdíl od psů, které člověk aktivně domestikoval, kočky se zdály být schopny domestikace samy. Vědecký výzkum potvrzuje, že všechny současné kočky pocházejí z jednoho poddruhu - Felis silvestris libic, který se začal domestikovat přibližně před 10 000 lety. Tento proces probíhal dobrovolně a přirozeně, kdy kočky křížily s místními populace, kamkoli se vydaly.

Stavba těla kočky

Kočky mají pozoruhodnou stavbu těla s 230 kostmi, což je o 27 kostí více než u lidí. Jejich smysly jsou vynikající, slyší lépe než psi a lidé a mají šestkrát lepší zrak než člověk, zejména ve vzdálenosti 2–6 metrů. Dále vnímají barvy, zejména červenou a žlutou, a vyžadují přísun tuku v kvalitní stravě, protože jej samy nedokáží vytvořit.

Spánek kočky

Kočky jsou známé svým dlouhým spánkem, který může trvat až 16 hodin denně. Když neodpočívají, věnují se čištění své srsti nebo lovu.

Černá kočka a pověry

I když jsou černé kočky v některých kulturách považovány za symbol smůly, v jiných, jako ve Velké Británii a Austrálii, jsou spíše symbolem štěstí.

Pozitivní vliv koček na zdraví majitelů

Vlastnictví kočky může pozitivně ovlivnit zdraví majitelů a celé rodiny. Předení a hebký kožíšek kočky mohou snižovat stres, podporovat uvolnění a zlepšovat imunitu. Samotná přítomnost kočky a sledování jejích činností může zlepšit náladu a životní pohodu.

Další zajímavosti o kočkách

  • Kočky mohou dosáhnout rychlosti až 48 km/h, ale pouze na krátkou vzdálenost.
  • Kočky mají unikátní schopnost udržet ocásek ve vertikální poloze během chůze, což se neliší od ostatních kočkovitých šelem.
  • Kočky jsou nejoblíbenějšími domácími zvířaty na světě, s více než 73 miliony chovanými v Severní Americe.
  • Mozek koček je z 90 % podobný lidskému mozku, obsahuje podobná emocionální centra a paměťové schopnosti.
  • Kočky dokáží vydat více než 100 různých zvuků, přičemž každý slouží k určité formě komunikace.

Starší kočky a zdravotní problémy

Starší kočky (obvykle kolem 8 let) mohou začít trpět podobnými zdravotními problémy jako lidé ve stáří, včetně demence nebo Alzheimerovy nemoci. Siamské kočky mohou mít problémy se šilháním kvůli specifické struktuře nervů v mozku.

Březost kočky

Březost kočky trvá přibližně 9 týdnů, a za rok může kočka porodit až dvakrát, přičemž počet koťat se pohybuje od 5 do 10. Těhotná kočka projevuje zvýšenou přítulnost, zvětšené mléčné žlázy a může zažívat

stopy kočka

Příspěvek na zveřinec

zviřata

Děkujeme za jakýkoliv příspěvek, ale i za hezký vzkaz zde na webu. Našim zvířátkum poskytujeme přístřeší, stravu, péči, co nejvíce svobody a pohlazení. Naše Farma Kapsa je provozována díky darům dobrých lidí,  firem a různých akcí. Chcete nám pomoct také? Darujte čas, peníze, odborné znalosti či hmotné dary. Jednorázově nebo pravidelně.

qrcode