Otevřeno 1.5.-1.10. každou sobotu 14-18 hod.
 

Zima, zbytky sněhu, brzké, pošmourné ráno. Jako každé ráno jdu otevřít kurníky, kachník, chlívky, prostě vypustit všechno zvířectvo ven, když tu si všimnu, že u vrátek je malé, oslizlé stvoření, které se klepe. Jehňátko. Absolutně nečekané a bohužel i ovcí nechtěné. Jako prvorodička a mladá matka ho zcela zavrhla. Zatímco jehňátko, ještě mokré od plodové vody se třáslo u hnoje, maminka na druhé straně výběhu a v klidu se pásla… Jak jsem se dozvěděla, stává se to docela často, že ovce zavrhne jehně.

Jednala jsem okamžitě. Vzala jehňátko „holčičku“ do náruče a odnesla do tepla k nám domu. Po prasátku pelíšek, po kočkách hračky, seno… A manžela okamžitě vyslala nakoupit lahvičky, a potřeby pro ovečky. Jehně potřebuje mateřské mléko a když ho nemá od mámy, musí ho člověk krmit každé 2 hodiny. To vše jsem měla nastudované, ale jehně jsme nečekali. Soused říkal, že je to hned…

Usušená, v teple a po první lahvičce vlažného mléka se na mě jehně podívalo. A v tu chvíli jsem v sobě zacítila podobný pocit, jako když mi do náruče v porodnici dali mé dítě. Mateřský. Včera se sousedce narodila holčička Lucinka, tak mě se narodilo jehně „Lucy“ Tak jméno už jsme měli.

Lucy rozhodně žít chtěla. Zničila několik dudlíků na lahvičkách s mlékem, s jakou vervou nasávala mléko. Postupně s časem jsme ji nosili k mámě, aby se napila od ní. Nechtěla potvora. Nakonec jsme ji museli pořádně přivázat a držet v salaši, aby se nemohla hýbat, aby Lucinka vlezla dolu pod ní a pila to nejlepší mléko na světě. Od maminky.

Od násilného držení a přivazování, při kojení Lucinky to šlo stále snáze a snáze. Ovce snad pochopila, že to jde i bez násilí, až sama držela Lucince. A nechávali jsme je i ve výběhu a bylo užasne pozorovat, jak se pasou vedle sebe. Po měsíci v domě, který už začínal páchnout jako ovčín jsme Lucinku už nechali u maminky v salaši. Tam kam patří…

Dodnes je Lucinka trochu jiná. Lidí se vůbec nebojí a hned k nim jde. A když jde kolem domu, klidně by chtěla jít dál, zpět do svého dětské pokojíčku, což jiné ovce ani nenapadne.

Komentáře   

0 #1 Klára 2021-11-04 08:28
Kočička.... tedy jehňátko :-)

Příspěvek na zveřinec

zviřata

Děkujeme za jakýkoliv příspěvek, ale i za hezký vzkaz zde na webu. Našim zvířátkum poskytujeme přístřeší, stravu, péči, co nejvíce svobody a pohlazení. Naše Farma Kapsa je provozována díky darům dobrých lidí,  firem a různých akcí. Chcete nám pomoct také? Darujte čas, peníze, odborné znalosti či hmotné dary. Jednorázově nebo pravidelně.